Darmowa dostawa od 50,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Jak prać koszulki posiadające nadruk?

2023-03-08
Jak prać koszulki posiadające nadruk?

Jesteś w posiadaniu koszulki z nadrukiem, która naprawdę Ci się podoba? Zdecydowanie przedłużysz jej życie, jeśli zadbasz o właściwy sposób prania. W tym poradniku tłumaczymy, jak prać T-shirty z nadrukiem wykonanym w różnych technikach, jakie temperatury prania będą optymalne i jakich detergentów używać w tym procesie.

Podstawowe zasady prania koszulek z nadrukiem

Zamówiłeś sobie koszulkę z wymarzonym nadrukiem własnego autorstwa? Kupiłeś gotowy T-shirt z printem, a może dostałeś go w prezencie od bliskiej osoby? Na pewno nie chcesz szybko doprowadzić do jego zniszczenia. Jeśli chcesz go uniknąć, stosuj się do podstawowych wskazówek dotyczących prania tego typu części garderoby. Pod uwagę weź przede wszystkim rodzaj nadruku, a dokładnie – technikę, w jakiej został on wykonany.

  • Jak prać koszulkę z nadrukiem wykonanym metodą sitodruku? Taki print jest trwały i wytrzymać może nawet do 100 prań. Temperatura wody nie powinna przekraczać 50 stopni Celsjusza.
  • Jeśli chodzi o koszulki z nadrukiem cyfrowym, optymalna temperatura wody wynosi 30-40 stopni.
  • Koszulki z nadrukiem wykonanym metodą sublimacji można spokojnie prać nawet w 70 stopniach – ten print sama w sobie nie ulegnie zniszczeniu (ważne jedynie, żeby uchronić przed zniszczeniem T-shirt).
  • Koszulki z nadrukiem z folii flex czy flock powinny być prace w temperaturze 30-50 stopni. Szacuje się, że taka dekoracja T-shirtu przetrwa nawet 500 prań.

Co ważne, koszulki z nadrukiem należy połączyć przed praniem z inną odzieżą z tej samej grupy kolorystycznej (odzież biała, odzież kolorowa, ewentualnie odzież czarna). Jeśli masz obawy, czy kolorowy sitodruk na białym T-shircie nie zabarwi prania, pierz go osobno – przynajmniej do momentu, aż będziesz mieć pewność, że użyte do nadruku barwniki nie “puszczają” pigmentu.

Wskazówka:
Koszulki z nadrukami warto przed wrzuceniem do bębna pralki automatycznej przewrócić na lewą stronę. Dzięki temu nadruk nie będzie miał bezpośredniej styczności z detergentem i innymi elementami garderoby, nie zniszczy się też mechanicznie.

Jakie detergenty należy stosować do prania koszulek z nadrukiem?

Do prania koszulek z nadrukiem nie trzeba używać żadnych specjalistycznych detergentów – możesz spokojnie użyć tych samych środków, co zazwyczaj. Ważne jednak, żeby proszek, żel czy kapsułki do prania były dostosowane do rodzaju materiału czy koloru odzieży.

Wskazówka:
Dziecięce koszulki z nadrukami warto prać w hipoalergicznych preparatach specjalnie dostosowanych do potrzeb najmłodszych.

Pielęgnacja koszulek z nadrukiem – jakie są różnice między praniem ręcznym a praniem w pralce?

Jeśli chodzi o pranie koszulek z nadrukiem, masz do wyboru te same dwie metody, co w przypadku pielęgnacji każdego innego elementu garderoby: możesz je wyprać w rękach lub w pralce automatycznej. Jakie są między nimi różnice i który ze sposobów jest lepszy? Jeśli pierzesz koszulkę z nadrukiem wykonanym metodą sublimacji, nie musisz się martwić o jego trwałość podczas wirowania. Jeśli jednak pierzesz delikatny T-shirt o niskiej gramaturze, z nadrukiem wykonanym metodą sitodruku czy za pomocą folii flex, warto użyć ręcznej metody. Pamiętaj jednak, że nawet wtedy warto być ostrożnym, nie trzeć za bardzo materiału i nie wyciągać go w różne strony.

Jak dbać o koszulki posiadające nadruk już po praniu?

Koszulki z nadrukiem po praniu najlepiej jest suszyć naturalnie, a nie w suszarce bębnowej czy na grzejniku – dzięki temu istnieje mniejsze prawdopodobieństwo ich zniszczenia. Zadbaj o to, żeby nadruk na T-shircie nie był zgnieciony na etapie suszenia. A co z prasowaniem T-shirtów z nadrukami? Zaleca się obligatoryjnie przesuwać żelazko wyłącznie na lewej stronie zadrukowanego materiału, najlepiej przez ściereczkę czy nieużywany, bawełniany T-shirt. W ten sposób nadruki będą trwalsze, nie wyblakną i nie stopią się pod wpływem temperatury urządzenia (zwłaszcza, jeśli mówimy o koszulkach z nadrukiem wykonanym za pomocą folii flock czy flex).

Jakich błędów należy unikać, żeby nie zniszczyć koszulki z nadrukiem w pielęgnacji?

Z powyższych wskazówek można wyciągnąć jeden wniosek: pranie koszulek z nadrukiem to sama przyjemność, o ile pamiętać się o podstawowych zasadach. Jednym z najczęstszych błędów jest pranie koszulek w zbyt wysokiej temperaturze. Podczas, gdy jednolita koszulka z czystej bawełny dobrze zniesie taką procedurę, w przypadku T-shirtu z nadrukiem może być już inaczej – straci lub zmieni kolor, ściągnie się, zacznie łuszczyć itd. Błędem jest też prasowanie koszulek z nadrukiem bezpośrednio na prawej stronie – niezależnie od techniki warto takiego ryzyka unikać. Oczywiście czujemy się w obowiązku przypomnieć także o konieczności oddzielania prania białego od kolorowego.

Podsumowując: pranie koszulek z nadrukiem nie jest specjalnie trudne ani wymagające, ale warto pielęgnować je uważnie i świadomie, stosując się do zaleceń. Dzięki temu możesz cieszyć się z modnego T-shirtu znacznie dłużej.

Polecane

KOSZULKA WOLNA UKRAINA SOLIDARNI FREE UKRAINE

KOSZULKA WOLNA UKRAINA SOLIDARNI FREE UKRAINE

42,40 zł - 49,99 zł brutto/1szt.
Koszulka męska TO NIE RZĄD t-shirt NIERZĄD

Koszulka męska TO NIE RZĄD t-shirt NIERZĄD

42,40 zł - 49,99 zł brutto/1szt.
Koszulka męska LEŻĘ I KWICZĘ słodka świnka

Koszulka męska LEŻĘ I KWICZĘ słodka świnka

42,40 zł - 49,99 zł brutto/1szt.
pixel