Darmowa dostawa od 50,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Jak prać polar? Sposoby, temperatura i impregnacja

2023-12-11
Jak prać polar? Sposoby, temperatura i impregnacja

Polar to jedna z najpopularniejszych tkanin technicznych, ceniona za swoje właściwości termoizolacyjne, lekkość i miękkość. Właśnie dlatego używa się go do produkcji ubrań sportowych i outdoorowych, takich jak bluzy, kurtki czy czapki. Aby na długo zachował swoje właściwości, wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Przeczytaj nasz poradnik i sprawdź, jak prać i impregnować ubrania z polaru, aby przedłużyć ich żywotność i funkcjonalność!

Dlaczego warto wiedzieć, jak prać polar?

Polar to tkanina syntetyczna, która składa się z mikrowłókien poliestrowych. Tworzą one pętelki lub włoski na powierzchni materiału, stanowiące warstwę izolacyjną. Jest przy tym bardzo lekki i miękki w dotyku, a także odporny na ścieranie i mechacenie. Polar ma również właściwości hydrofobowe, co oznacza, że nie wchłania wilgoci i szybko schnie. Z biegiem czasu może on jednak tracić swoją puszystość i sprężystość, co zmniejsza jego właściwości izolacyjne. Odpowiednie czyszczenie i pielęgnacja mogą jednak opóźnić ten proces. Jak zatem dbać o polar?

Pierwsza zasada prania polaru: wybór właściwej temperatury

Temperatura prania to jeden z najważniejszych czynników wpływających na jakość i trwałość ubrań z polaru. Zbyt wysoka może spowodować skurczenie się lub rozciągnięcie się tkaniny, a także uszkodzenie jej struktury i włókien. Zbyt niska nie usunie brudu i bakterii z tkaniny, a także nie zapewni odpowiedniego płukania środka piorącego. Zalecana temperatura prania ubrań z polaru wynosi od 30°C do 40°C. Zanim jednak ustawisz pralkę, sprawdź instrukcję znajdującą się na metce.

Sposoby prania: ręczne, automatyczne i na sucho

Polar można prać na trzy sposoby: ręcznie, automatycznie lub na sucho. Każdy z nich ma swoje zalety i wady, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze metody czyszczenia ubrań.

Pranie ręczne jest najdelikatniejsze i pozwala na dokładne czyszczenie tkaniny bez narażania jej na mechaniczne uszkodzenia. Aby je wykonać, napełnij miskę ciepłą wodą, dodaj niewielką ilość łagodnego środka piorącego, najlepiej przeznaczonego do tkanin technicznych lub wełny. Zanurz ubranie z polaru w wodzie i delikatnie je ugniataj. Nie trzyj ani nie szoruj tkaniny, ponieważ może to spowodować jej mechacenie lub rozciągnięcie.

Pranie automatyczne to z kolei najwygodniejszy sposób czyszczenia ubrań z polaru. Pozwala na szybkie i łatwe usunięcie zabrudzeń, bez konieczności ręcznego namaczania i płukania. Pranie automatyczne jest również skuteczniejsze niż pranie ręczne, ponieważ usuwa więcej brudu i bakterii z tkaniny. Jeśli chcesz skorzystać z tej opcji, pamiętaj, by wybrać program do tkanin delikatnych.

Pranie na sucho polega na czyszczeniu tkaniny za pomocą specjalnych rozpuszczalników chemicznych, które usuwają brud i plamy bez użycia wody. Jest ono zalecane wtedy, gdy ubranie z polaru ma trudne do usunięcia plamy, lub gdy uszyto je z dodatkiem tkanin, które mogą ulec zniszczeniu pod wpływem wody.

Dbanie o polar: jak i kiedy to robić?

Pranie to nie jedyny sposób dbania o ubrania z polaru. Aby zachować ich właściwości termoizolacyjne, lekkość i miękkość, należy również stosować inne metody pielęgnacji, takie jak chociażby impregnacja. Powyższy termin oznacza proces polegający na nanoszeniu na tkaninę specjalnego impregnatu, a zatem środka, który tworzy na powierzchni tkaniny warstwę ochronną przed wilgocią, brudem i plamami. Impregnacja nie tylko poprawia wygląd i trwałość ubrań z polaru, ale także zwiększa ich izolacyjność i komfort. Jest ona szczególnie zalecana dla ubrań z polaru używanych do aktywności outdoorowych, takich jak turystyka, narciarstwo czy wspinaczka.

Przechowywanie i konserwacja ubrań z polaru

Przechowywanie i konserwacja ubrań z polaru, to kolejny ważny krok, aby zapobiec ich zniszczeniu i utracie właściwości. Zanim zatem schowasz swoją ulubioną bluzę do szafy, dokładnie ją wypierz i wysusz, aby usunąć brud, pot i bakterie. Ubrania z polaru przechowuj w suchym i przewiewnym miejscu, z dala od bezpośredniego światła słonecznego, ciepła i wilgoci. Nie umieszczaj ich w plastikowych workach lub pojemnikach, ponieważ mogą one ograniczać oddychalność tkaniny i powodować jej zapleśnienie.

Teraz już wiesz, jak dbać o polar!

Polar to tkanina, która ma wiele zastosowań. By zachowała swoje szczególne właściwości, trzeba wiedzieć, jak o nią dbać. Mamy nadzieję, że po lekturze naszego poradnika, wiesz już, jak to robić. Jeśli natomiast szukasz ubrać z tego materiału, zapoznaj się z ofertą naszego sklepu. Znajdziesz w nim polary reklamowe i robocze w atrakcyjnych cenach.

pixel