Darmowa dostawa od 50,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Jak składać ubrania szybko i bez zagnieceń?

2023-07-12
Jak składać ubrania szybko i bez zagnieceń?

Niezależnie od tego, czy przygotowujesz się do podróży, pragniesz utrzymać porządek w szafie, czy po prostu chcesz oszczędzić cenny czas, warto poznać praktyczne sposoby na szybkie i bezproblemowe składanie odzieży. Jesteśmy pewni, że odmienią Twoje podejście do przechowywania ubrań!

Dlaczego sposób składania odzieży ma takie znaczenie?

Po zdjęciu ubrań z suszarki po prostu je wrzucasz do szuflady? A może składasz je sumiennie, a mimo to się gniotą? Warto nauczyć się sprytnych technik właściwego składania odzieży – pozwoli Ci to utrzymać porządek w szafie lub bagażu, łatwiej znaleźć konkretne przedmioty i uniknąć bałaganu. Co więcej, układanie ubrań w odpowiedni sposób w szafie minimalizuje ryzyko powstawania zagnieceń – w rezultacie nie musisz się martwić o żmudne prasowanie ukochanej sukienki czy koszulki przed każdym użyciem.

Jak składać ubrania w szafie? - różne metody

Nie masz pojęcia, jakie metody sprawdzają się najlepiej? Podpowiadamy, jakie cztery metody powinien poznać każdy – nawet te osoby, które nie lubią spędzać zbyt wiele czasu na porządkowaniu.

Wskazówka:
Pamiętaj, żeby zawsze dostosowywać sposób składania ubrań do rodzaju odzieży, gramatury materiału, dodatków, sposobu szycia. Przykładowo T-shirty możesz złożyć w rulon, z kolei elegancki koszule czy biznesowe spodnie powinny być raczej odwieszane na wieszak.

1. Składanie ubrań w rolkę

Rolowanie ubrań to najlepsza metoda składania odzieży do walizki i wtedy, gdy chcesz zaoszczędzić miejsce na przykład w szufladzie, a przy okazji nie chcesz pognieść swoich ubrań. Wybierz tę technikę przede wszystkim do rzeczy uszytych z miękkich materiałów. Idealne będą na przykład bawełniane koszulki z nadrukiem męskie czy damskie Teraz zwijać je, zaczynając od długiego boku i tworząc zwartą rolkę. Zrolowane w ten sposób koszulki możesz przechowywać w pionie, jedna rolka obok drugiej. Prawda, że proste?

2. Składania ubrań metodą KonMari

Tę genialną i niezwykle prostą technikę składania ubrań wylansowała Marie Kondo, słynna autorka książki “Magia sprzątania w praktyce”. Cały sekret w tym przypadku to składanie koszulek w taki sposób, by tworzyły małe, płaskie prostokąty, które spokojnie można postawić pionowo w szufladzie. Jak się pewnie domyślasz, to pozwoli nie tylko uporządkować przestrzeń, ale też uzyskać łatwy dostęp do wszystkich T-shirtów, jakie w danej chwili potrzebujesz. Oto, co musisz zrobić. Połóż T-shirt na płasko i wyrównaj jego powierzchnię, żeby nie było żadnych zagnieceń na materiale. Złóż boki koszulki do środka, tworząc kształt długiego prostokąta. Następnie złóż ubranie najpierw do 2/3 wysokości, a następnie jego zgiętą część jeszcze raz na pół. Teraz wystarczy przykryć pozostałą częścią koszulki tak, aby dało ją było postawić.

3. Składanie ubrań w kostkę

Nie chcesz, by Twoje męskie czy damskie koszulki z nadrukiem pogniotły się w miejscu zdobienia folią flex czy sitodrukiem? Wybierz klasyczny sposób składania ich w kostkę. To bardzo proste– połóż T-shirt na płasko, przodem do spodu, a następnie wyrównaj dłonią jej powierzchnię. Następnie złóż koszulkę na około ¼ szerokości (wraz z rękawami) do środka – tak, by linia prosta biegła od wysokości ramion do dolnego szwu. Drugi bok, również wraz z rękawem, złóż dokładnie w ten sam sposób. Dzięki temu otrzymasz wąski prostokąt, który powinieneś złożyć na 1/3 wysokości, a następnie – na pół. Teraz wystarczy odwrócić kostkę w taki sposób, by kołnierz znajdował się na wierzchu. Gotowe!

4. Składanie ubrań metodą “na dwa”

Ten patent jest bardzo prosty i szybki, a do tego możesz go wykorzystać nawet wtedy, gdy nie masz na czym oprzeć składanej odzieży (możesz w ten sposób złożyć ją nawet w powietrzu). To dobry wybór w przypadku lekkich sztuk odzieży, takich jak koszulki. Kolejne kroki są bardzo proste i intuicyjne: złóż T-shirt wzdłuż na pół, łącząc również rękawy. Następnie połączone ze sobą rękawy złóż do środka, a następnie złóż ubranie na pół (względem jego długości). Naprawdę nie trzeba więcej, żeby Twoje ulubione koszulki się nie gniotły.

Wskazówka:
Jeśli chcesz, żeby Twoja odzież czy dodatki nie niszczyły się podczas przechowywania, stosuj praktyczne pomoce – różnego rodzaju akcesoria, wieszaki, organizery do szafy czy pudełka, które pomogą Ci zaprowadzić porządek w garderobie i zadbać o kondycję Twojej odzieży.

W tym poradniki poznałeś cenne wskazówki dotyczące tego, jak sprawnie składać ubrania, żeby nie gniotły się w szafie, szufladzie czy w walizce. Pamiętaj, że praktyka czyni mistrza! Im więcej będziesz ćwiczyć omówione przez nas techniki, tym mniejszym będą dla Ciebie wyzwaniem. Z czasem układanie odzieży stanie się dla Ciebie automatycznym nawykiem, który pozwoli Ci zaoszczędzić czas i zachować porządek w szafie.

Polecane

pixel