Darmowa dostawa od 50,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Pracownik miesiąca. 4 pomysły, jak można go nagrodzić

2023-02-07
Pracownik miesiąca. 4 pomysły, jak można go nagrodzić

Pracownika, który wyróżnia się szczególnie postawą, zaangażowaniem, dociekliwością, chęcią pomocy innym i wynikami, warto odpowiednio nagrodzić. Jak? Oczywiście premia to jak najbardziej wskazany sposób, ale znamy też takie, które sprawdzą się, jeśli nie masz budżetu na podwyżki. Sprawdź nasze podpowiedzi.

Nagroda dla pracownika miesiąca – dawać czy nie dawać? Oto odpowiedź

Kwestia tego, czy pracownik powinien być dodatkowo wynagradzany za perfekcyjne realizowanie zadań wynikających z jego umowy, spotyka się z licznymi kontrowersjami. Jedni twierdzą, że takie rozwiązanie przyzwyczaja personel do dodatkowych benefitów za zwyczajową pracę, inni wychodzą z założenia, że to dobry sposób na umocnienie relacji firma-pracownik i jednocześnie świetny przykład dla innych, że warto się starać.

Jakie jest nasze zdanie? Zgodnie uważamy, że wyróżnienie pracownika, który bardzo dobrze poradził sobie ze swoimi obowiązkami, zapewnił biznesowi ponadprzeciętne wyniki, a do tego pomagał też kolegom z zespołu, to zawsze dobry pomysł. Zgadzamy się jednak z tymi ekspertami, którzy podkreślają, że wyróżnienie w trybie miesięcznym nie musi być oznaczać konieczności dawania podwyżek czy premii. Tu bardziej liczy się gest i sugestia, że wysiłki zatrudnionych w firmie osób są doceniane i zauważane.

Wskazówka:
Pamiętaj, że pieniądze – choć ważne – to nie wszystko. Wiele jest dodatkowych form wynagradzania, których celem jest budowanie przyjaznej atmosfery w pracy czy zacieśnianie więzów między pracownikami a szczeblem decyzyjnym. Warto postawić na kreatywność, a możesz dodatkowo zyskać!

1. Najlepszy sposób na wynagrodzenie pracownika – niedrogie, ale ciekawe upominki

Jeśli chodzi o nagrody dla pracowników miesiąca, nie muszą to być żadne kosztowne przedmioty. Zdecydowanie lepszym pomysłem będą różnego rodzaju prezenty, które zachęcają do aktywnego wypoczynku po pracy czy spędzenia weekendu z rodziną. Dzięki temu forma wpisze się w modny trend work-life balance i zasugeruje, że po miesiącu ciężkiej pracy pora na zasłużony odpoczynek. Bilet do kina czy na koncert, wejściówka do ZOO albo voucher do wykorzystania w restauracji do dobry pomysł.

Wskazówka:
Przy okazji szukania pomysłu na prezent dla pracownika miesiąca, możesz podpytać swoich klientów – może zaoferują Ci ciekawe zniżki, z których warto będzie skorzystać.

2. Nagroda, która wspiera rozwój osobisty

Pracownik miesiąca nie bez przyczyny zyskał ten tytuł – najprawdopodobniej spędził wiele godzin, szlifując swoje umiejętności, cierpliwie realizując różnego rodzaju wyzwania i angażując się w 100% w to, co robi. Oznacza to, że jest osobą, która naprawdę chce się kształcić i rozwijać – a dobry szef powinien wspierać swoich podwładnych w rozwoju osobistym. W jaki sposób ich nagrodzić za szczególną postawę w pracy? Dobrym pomysłem jest bilet wstępu na wydarzenie branżowe (zwłaszcza warsztaty, targi czy konferencje), książka motywacyjna czy nawet sesja z coachem, który popracuje nad mocniejszymi stronami pracownika.

3. Jak wynagrodzić pracownika miesiąca? Odzież reklamowa, która wzmocni poczucie lojalności z firmą

Inny pomysł na wynagrodzenie pracownika miesiąca? Polecamy Ci zainwestować w odzież reklamową, która zawsze warto mieć pod ręką w takich okolicznościach. Bluzy z logo marki, T-shirt z jej hasłem przewodnim czy firmowa czapeczka z daszkiem to uroczy drobiazg, który pełni dodatkową funkcję: wzmacnia poczucie więzi z firmą i lojalność wobec niej. Możesz też pomyśleć o innych gadżetach, na przykład kubkach, etui na telefon, długopisach. Oczywiście ważne, żeby były estetyczne, nowoczesne i dobrej jakości – czasy słynnych smyczy na klucze z logotypami marek zdecydowanie już się skończyły. Na całe szczęście!

4. Szczególny sposób na wyróżnienie – poznaj te wskazówki

Bądź świadomy tego, że pracownik, który wyróżnił się w przeciągu minionego miesiąca raczej nie robił tego, licząc na wysoki ekwiwalent finansowy (a jeśli już – to raczej w dłuższej perspektywie). Nie musisz więc wychodzić z założenia, że tylko materialne nagrody sprawdzą się w tym kontekście. Czasem wystarczy tylko, że wiecznie zabiegany prezes znajdzie pół godziny czasu na rozmowę z pracownikiem! Można też o wyróżniającym się podwładnym wspomnieć na tablicy ogłoszeń albo w wydawanej wewnątrz firmy gazetce (najlepiej w zabawny sposób, nie sugerujący różnic między poszczególnymi pracownikami). Można wysłać newsletter z informacją o pracownikach poszczególnych miesięcy czy zrobić ich prezentację podczas kwartalnego zebrania.

Jak mogłeś się przekonać, pomysłów na to, jak wynagrodzić pracownika, który był wzorem do naśladowania dla innych w ciągu ostatnich tygodni, jest sporo. Niektóre wymagają większego budżetu, inne będą niskobudżetowym, ale sympatycznym gestem, który da do zrozumienia, że wysiłki Twoich współpracowników nie pozostają niezauważone.

Polecane

Bluza męska MELANŻ Merger - MALFINI

Bluza męska MELANŻ Merger - MALFINI

81,91 zł - 88,60 zł brutto/1szt.
Softshell Valley kurtka męska - MALFINI

Softshell Valley kurtka męska - MALFINI

222,97 zł - 227,00 zł brutto/1szt.
pixel