Darmowa dostawa od 50,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Sublimacja, sitodruk czy haft – która metoda nadruku jest najtrwalsza?

2022-11-23
Sublimacja, sitodruk czy haft – która metoda nadruku jest najtrwalsza?

Koszulki i bluzy z nadrukiem to nie tylko mocny trend w modzie, ale też pomysł na zaprezentowanie wartości biznesowych Twojej firmy. Zanim zdecydujesz się na wykonanie nadruku na odzieży lub zakup gotowego projektu, koniecznie przemyśl wybór metody nanoszenia wzoru na materiale. Która z nich jest trwalsza – sublimacja, sitodruk czy haft? Zajrzyj do naszego wpisu i sprawdź.

Nadruk na koszulkach i bluzach – trend w modzie i reklamie

Odzież z nadrukiem pojawia się na wybiegach największych domów mody i ulicach miast uznawanych za najbardziej stylowe. To najlepszy sposób na to, żeby wyróżnić się z tłumu, zwrócić na siebie uwagę, a nawet przekazać informację na temat swoim podobań, sympatii, przekonań. Warto też pamiętać, że nadruk na koszulkach, bluzach i kurtkach stanowi też ważny element marketingu – ubrania jako nośnik reklamowy wciąż mają się świetnie.

Zanim zdecydujesz się na wykonanie nadruku lub zakup gotowej odzieży z takimi motywami, sprawdź koniecznie, jakie techniki nadruku na koszulkach są najlepsze: sitodruk, sublimacja czy może haft? Czytaj dalej, a poznasz najważniejsze zalety wszystkich metod i będziesz mógł świadomie postawić na tą, która odpowiada Ci najbardziej – w drukarni czy w odzieżowym sklepie.

Czym jest sitodruk? Wady i zalety tej metody

Sitodruk to jedna z najpopularniejszych metod znakowania koszulek, bluz, dresowych spodni czy bawełnianych toreb na zakupy. W tak zwanym druku sitowym stosuje się specjalną formę drukową w postaci szablonu z nałożoną na niego siatką z bardzo małymi oczkami. Przez nią precyzyjnie przepuszcza się farbę w wybranym kolorze za pomocą gumowego rekla. Zaletą tej techniki nadruku na koszulkach i innych elementach garderoby jest trwałość i precyzja. Dobrze wykonane znakowanie nawet latami pozostanie odporne na intensywne użytkowanie i pranie.

Minusy? Stosunkowo mała wydajność, która wynika z konieczności przygotowania matrycy. Każdy z kolorów stosowanych we wzorze nadrukowywany jest osobno – dla każdego musi zostać przygotowany osobny szablon. Chociaż wykonanie sitodruku jest możliwe już dla pojedynczej sztuki koszulki, ta technika jest najbardziej opłacalne przy kilkudziesięciu czy nawet kilkuset egzemplarzach.

Co to jest sublimacja na koszulkach? Poznaj właściwości tej techniki

Sublimacja to metoda znakowania różnych elementów odzieży (takich, jak męskie koszulki czy bluzy damskie z nadrukiem) z użyciem procesu chemicznego, związanego z działaniem wysokiej temperatury i ciśnienia. Dzięki nim wzór jest przenoszony za pośrednictwem specjalnego papieru na materiał.

Co ważne, farba głęboko wnika w jego włókna, co sprawia, że sublimacja jest najtrwalszą z opisywanych przez nas rodzajów nadruków na koszulkach. Metoda ta jest też tania i gwarantuje efekt nasyconych kolorów – dokładnie takich, jak w projekcie. Ale skoro o barwach mowa, należy wspomnieć od razu o sporej wadzie sublimacji – technika ta, wykorzystująca paletę CMYK, nie drukuje na biało. To oznacza, że nadruki można w jej przypadku robić wyłącznie na jasnym materiale.

Co to jest haft na koszulkach? Plusy i minusy tej techniki

Haft to nic innego, jak specjalna technika tworzenia wzoru na materiale za pomocą nici. Na pewno ją znasz – w końcu w rękodziele popularna jest do setek lat. Współcześnie haft na koszulkach, bluzach czy kurtkach wykonuje się maszynowo, a dokładnie – komputerowo. W praktyce oznacza to mniej więcej tyle, że wzór wgrywany jest do urządzenia, które steruje specjalną maszyną hafciarską, odtwarzającą na materiale przygotowany motyw. Ważnym plusem haftu jest szeroka dostępność różnego koloru nici i możliwość stworzenia prawdziwe arcydzieła na tkaninie, które aktualnie są bardzo pożądane w modzie. Męskie koszulki z nadrukiem? Teraz eleganckie polówki z haftem zdecydowanie je wyprzedzają na liście trendów!

Uwaga!
Jeśli chcesz, by haft komputerowy prezentował się na odzieży elegancko, musisz zadbać nie tylko o precyzyjnie wykonany projekt. Ważny jest także odpowiednio gruby materiał, który nie będzie się marszczył pod wpływem naprężenia nici.

Sublimacja, sitodruk vs haft [PORÓWNANIE]

Sublimacja, sitodruk i haft to najpopularniejsze metody znakowania koszulek, bluz czy toreb reklamowych. Stosunkowo trudno je ze sobą porównać, bo każda z nich cechuje się innymi właściwościami. Przykładowo, sitodruk będzie idealny, jeśli masz w planach wykonać 100 egzemplarzy płóciennych toreb z jednobarwną ilustracją, za pomocą estetycznego haftu komputerowego możesz ozdobić kurtki personelu logotypem swojej marki, a sublimacja będzie doskonała do stworzenia strojów sportowych dla Twojej drużyny, Słowem – nie ma sensu eliminować jakiejkolwiek z wymienionych technik, a raczej znajdować dla nich inne zastosowanie.

Z tego poradnika płynie jeden wniosek: każda z metod znakowania koszulek i bluz, w tym sublimacja, sitodruk i haft mają swoje plusy, ale też minusy, z którymi się musisz liczyć. Co więc wybrać, jeśli chcesz nadrukować coś na odzieży? Polecamy wziąć pod uwagę kwestię indywidualnych potrzeb, rodzaju materiały i Twojego budżetu.

Polecane

Koszulka męska biała Godzilla w wersji rockowej

Koszulka męska biała Godzilla w wersji rockowej

42,40 zł - 49,99 zł brutto/1szt.
Koszulka męska biała formuła Einstein E=mc2

Koszulka męska biała formuła Einstein E=mc2

42,40 zł - 49,99 zł brutto/1szt.
Koszulka męska TO NIE RZĄD t-shirt NIERZĄD

Koszulka męska TO NIE RZĄD t-shirt NIERZĄD

42,40 zł - 49,99 zł brutto/1szt.
pixel